AVALEHT HOBUSED TEENUSED GALERII INFO
A Pikachu de MuzeA Big BoyDomingo

 

 

 

A PIKACHU DE MUZE

See artikkel A Pikachu de Muze kohta on pärit www.ratsasport.ee arhiivist.

i

Laupäeval, 25.04.2008 Belgias Grobbendonkis toimunud CSI 3* võistluste 135 cm kiirusparkuuris murdus hüppele minnes 8-aastase täku Pikapi jalaluu ja ta maandus oma ratsaniku, iirlase Billy Twomey peale. Kuigi kohutava kukkumise tagajärjel kaotas Twomey kolmveerandiks tunniks teadvuse, pääses ta aja möödudes haiglast koju. Pikapi vigastus oli aga niivõrd tõsine, et hobust päästa ei õnnestunud.

i

Meie tunneme seda suurepärast hobust nime all Pikachu de Muze. Pikachu sündis 25. mail 2000. aastal Belgias Joris De Brabander "de Muze" tallis. Kolme tema esivanema soontes voolas Furioso ja kahes Gotthardi veri. Tema esiisad olid Voltaire ja Cor de la Bryere. Riski selline lähiaretusega täkkvarss endaga Eestisse tuua, võttis Peeter Viiard.

 

Porisest aiast ostetud hall hobune leidis uue kodu Peetri enda sõnul lolli lõuna-eestlase juures. "Kui elad hobusele, elab hobune sinule," on Peetri töötamise moto. "Saime teineteisest aru, kuidas koos toimida. Kui ma oleksin hakanud teda murdma, ei oleks asjast asja saanud," meenutab endine Pikachu omanik ja partner.

Noor de Muze jättis juba varakult oma jälje Eesti aretuskaanonitesse, kui alles tema Noorhobuste Tšempionaadi võit tagas tunnustamise sugutäkuna. Uued tuuled ortodoksses lähenemises aretusse tähendasid tulemuslikkuse prevaleerimist vormi üle.

i

Peetri töö ja armastus kandsid vilja ning 2006. aastal võeti võit Saku Suurhallis, kus napi, 0.7punktilise eduga, saadi esikoht Palladium Cupi noorhobuste võistlussarjas. Sama aasta sügisel oli Pikachu võidukas juba Hispaanias Sunshine Touril, kust toodi koju pea kõik noorhobuste sõitude esikohad.
Selline hüppetalent vajas võimalust võistelda Euroopas ja tema uueks koduks sai Paul Schokemöhle tall Saksamaal. Vaid mõni kuu pärast uude talli siirdumist tuli tal juba rinda pista Belgias Lanakenis 6aastaste hobuste tšempionaadil, kus läks täide Viiardi varasem ennustus ja Pikachu de Muze tuli maailma meistriks. Sõitjaks tookord britt David McPherson. Mõni kuu veel ja Pikachu vahetas PSI oksjonil taas omanikku.


Seekord ostis ta 570 000 euro eest ukrainlane Alexander Onyschenko, kes palkas de Muzega sõitma Ukraina lipu all võistleva belglase Gregory Watheleti. Pikachu de Muze vahetas nime ja ristiti Pikapiks.

i

Uue paari koost ööst sündisid 2007. aasta Monte Carlo CSI 5* võistlustel esimene, kolmas ja viies koht. Selleks ajaks olid kõrgused tõusnud juba 150 sentimeetrini. Vaid kuu veel ja juba võstles Pikap oma viimaseks jäänud partneri, iirlase Twomey Billy'ga. Koostööst sündisid tipptulemused Belfastis, Amsterdamis, Bordeaux's, Vigos.

Täna me veel mäletame, et Prantsusmaal jäi alistamata vaid Goldfever, et Monte Carlos võideti hobuseid, kes eile selgitasid FEI karikavõitjat, kuid sellest olulisem on mäletada hobust, kelle vabaduseiha ajas ta neljasena metsa, hobust, kes andis endast kõik, kelle hing oli suurem kui tema noor keha võimaldas... Peeter poetas pisara. Samuti ka kõik teised. Suur hobune on surnud, kuid tema varsadki jooksevad neljaseks saades kodust, et tunda seda vabaduse kutset. Pikachu de Muze elab nendes edasi.